5

Дисциплінарне оскарження дій приватного виконавця

До мене все частіше звертаються клієнти з питанням, чи можна притягнути приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності. Це означає, що інститут приватних виконавців в Україні набирає обертів, а кількість подібних звернень до адвокатів лише зростатиме. Тож для розуміння даної теми я вирішив приділити увагу ключовим моментам дисциплінарного оскарження дій приватного виконавця.

Процедура притягнення приватних виконавців до дисциплінарної відповідальності врегульована Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (далі – Закон про приватних виконавців) та Порядком проведення перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців, затвердженим наказом Мін'юсту №3284/5 від 22.10.2018 (далі – Порядок).

Куди подається дисциплінарна скарга?

Згідно з діючими правилами, безпосереднім розглядом скарг на поведінку приватних виконавців займається Дисциплінарна комісія приватних виконавців. Втім, перед розглядом такі скарги мають пройти обов'язкову попередню перевірку або в Міністерстві юстиції України, або в Раді приватних виконавців України. У разі подання скарги безпосередньо до Дисциплінарної комісії вона обов'язково буде перенаправлена для попереднього опрацювання до одного з вказаних вище органів (ч. 6 ст. 39 Закону).

Міністерство юстиції здійснює контроль за рішеннями, діями та бездіяльністю приватних виконавців у формі планових чи позапланових перевірок. Такі перевірки можуть бути виїзними або невиїзними. При цьому позапланові перевірки з боку Мін'юсту можуть стосуватися лише тих питань, які стали підставою для їхнього проведення.

Якщо ж предметом оскарження є порушення Кодексу професійної етики приватного виконавця, статуту Асоціації приватних виконавців України, рішень Ради чи з'їзду приватних виконавців України, пов'язаних з діяльністю приватних виконавців, то розглядом цих питань може займатися виключно Рада приватних виконавців (ч. 1 ст. 35 Закону).

З практичної точки зору, скаргу на дії приватного виконавця доцільно адресувати як Міністерству, і так Раді приватних виконавців – звісно ж, попередньо адаптувавши її під кожен з зазначених органів.

Рада приватних виконавців юридичною особою не є, діє в складі Асоціації приватних виконавців України (п. 4 ч. 1 ст. 48 Закону). Тож поштову кореспонденцію потрібно надсилати на адресу Асоціації:

Рада приватних виконавців України
01054, м. Київ, Гоголівська, 11/39, оф. 45

Якщо за наслідками попередньої перевірки в поведінці приватного виконавця буде виявлено ознаки дисциплінарного проступку, Мін'юст або Рада приватних виконавців мають підготувати і направити до Дисциплінарної комісії відповідне подання (ч. 7 ст. 34 та ч. 3 ст. 35 Закону).

Суд чи Міністерство юстиції?

Варто також наголосити, що в юридичній спільноті тривають дискусії щодо повноважень Міністерства в частині притягнення приватних виконавців до дисциплінарної відповідальності за рішення, дії та бездіяльність під час виконання ними судових рішень. Існує точка зору, відповідно до якої контроль за процесуальною поведінкою приватних виконавців під час виконання судових рішень може здійснювати лише суд (ч. 1, 2 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження").

Однак такий підхід мені видається не зовсім правильним, оскільки в згаданій ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" вжито термін "можуть бути оскаржені". Це дозволяє тлумачити його не лише як право особи звернутися чи не звернутися до суду, але і як один з альтернативних способів оскарження дій приватного виконавця – або до суду, або до іншого компетентного органу.

Крім того, п. 2 ч. 3 ст. 34 Закону про приватних виконавців встановлює, що право ініціювати дисциплінарне звернення перед Міністерством належить саме "учасникам виконавчого провадження", а предметом такого звернення можуть бути рішення, дії та бездіяльність приватного виконавця. Жодних застережень про неможливість оскарження саме процесуальної поведінки приватного виконавця закон не містить.

Також слід звернути увагу на те, що метою звернення до суду є скасування рішення виконавця, зобов'язання його вчинити або не вчинити певні дії, за наслідком чого процесуальний статус виконання судового рішення має зазнати змін. Тоді як метою звернення до Мін'юсту є лише притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків. Отже, зазначені процедури можуть існувати паралельно та доповнювати одна одну.

В іншому разі доведеться визнати, що у випадку вчинення приватним виконавцем правопорушення під час виконання судового рішення притягнути його до юридичної відповідальності буде неможливо. А це вже безпосередньо суперечитиме ст. 37 Закону про приватних виконавців, яка встановлює, що приватний виконавець за свої рішення, дії та бездіяльність несе цивільно-правову, адміністративну, кримінальну та дисциплінарну відповідальність.

Дисциплінарна комісія і розгляд справи по суті

Дисциплінарна комісія функціонує при Міністерстві юстиції України.

Строк розгляду Дисциплінарною комісією подання Міністерства або Ради приватних виконавців про притягнення виконавця до дисциплінарної відповідальності складає 2 (два) місяці з дня виявлення проступку, однак не пізніше 2 (двох) років з дня його вчинення.

Потрібно враховувати і те, що у разі оскарження тих самих рішень, дій чи бездіяльності приватного виконавця у суді розгляд Дисциплінарною комісією даного питання відкладається до моменту набрання рішенням суду законної сили (ч. 2 ст. 40 Закону).

У разі підтвердження комісією дисциплінарного проступку на приватного виконавця може бути накладено одне з таких стягнень:

 1. попередження;
 2. догана;
 3. зупинення діяльності на строк до 6 місяців;
 4. припинення діяльності.

Що стосується тимчасового зупинення діяльності, то після закінчення відведеного терміну приватний виконавець зобов'язаний скласти іспит (ч. 3 ст. 43 Закону), а у разі його нескладення його діяльність буде припинено (п. 6 ч.1 ст. 44 Закону).

Рішення Дисциплінарної комісії вводяться в дію наказом Міністерства юстиції та можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, дисциплінарне оскарження дій приватного виконавця може бути ефективним способом реагування на порушення, допущені відносно стягувачів та боржників у виконавчому провадженні.

Зразок скарги на приватного виконавця

Завантажити зразок скарги про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності можна посиланням:

Вкажіть свою електронну адресу, щоб отримати доступ до файлу…

Залишаючи свою адресу, ви погоджуєтеся з Правилами використання сайту. Вам будуть надсилатися електронні листи. Підписку можна скасувати будь-якої миті.

Цей матеріал виявився корисним для вас? Подякувати легко! Буду вдячний, якщо ви поділитеся цією статтею в соціальних мережах або залишите свій відгук у коментарях знизу.

Читайте також: Нова заява про відкриття виконавчого провадження.

Павло Малиневський
 

Адвокат. Допомагаю людям і бізнесу захищати інтереси, зберігати активи, заробляти гроші. Зв'язатися зі мною можна через сторінку "Контакти".

 • Сергей Петрович сказав:

  Интересная тема для правового государства. У нас же все идет к лихим 90-м, когда все спорные имущественные вопросы решали братки. По сути, современные исполнители – это их реинкарнация под прикрытием закона. Новая власть, будем надеяться, изменит эту ситуацию. А если нет, то не станет и страны.

  • Павел Л. сказав:

   Статьи у вас очень полезные. Было бы здорово сделать мини-оглавление в начале каждой, чтобы легче было сразу понять, есть ли там нужная информация.
   А так всё написано очень хорошо, спасибо большое!

 • Татьяна сказав:

  Спасибо за Ваши полезные статьи и образцы документов. Если возможно, ответьте, пожалуйста, обжалование бездействия государственного исполнителя происходит по той же схеме, т.е. возможно ли написание жалобы в Министерство юстиции? (жалоба уже подана начальнику отдела и начальнику управления государственной исполнительной службы).

  • Павло Малиневський сказав:

   Татьяна, здравствуйте!
   В первую очередь статья рассчитана на частных исполнителей, поскольку у них нет начальства и они действуют самостоятельно, в отличие от государственных исполнителей.
   Вы все сделали правильно.

 • Сергей сказав:

  Статья безусловно полезная. Спасибо!

 • >