5

Особливості розгляду позову про розлучення під час вагітності дружини

Сьогодні мова піде про те, як на практиці співвідноситься факт вагітності дружини з можливістю розгляду судом позовної заяви про розірвання шлюбу.

Для прикладу візьмемо постанову Верховного Суду №753 / 8546/17 від 17.10.2018. Згідно з обставинами зазначеної справи, чоловік звернувся з позовом про розлучення, але в процесі розгляду позовної заяви дружина завагітніла і подала в суд відповідну довідку.

Отримавши в своє розпорядження цей документ, місцевий суд продовжувати розгляд справи відмовився і виніс ухвалу про залишення позову без розгляду.

Апеляційна інстанція з такими висновками не погодилася, рішення місцевого суду скасувала, спрямувала справу до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.

Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд вказав, що постанова апеляційного суду підлягає скасуванню. Підставою для цього є положення ст. 110 Сімейного кодексу України. Зазначена норма передбачає, що, за загальним правилом, позов про розлучення при вагітності дружини та до досягнення дитиною 1 року розгляду не підлягає.

Крім того, згідно з п. 9 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007, обмеження, передбачені в ст. 110 Сімейного кодексу України, стосуються як чоловіків, так і жінок, і охоплюють ситуації, коли дитина померла при народженні або протягом 1 року після народження. Винятком з цього правила є випадки, коли один із подружжя допустив протиправну поведінку стосовно іншого з подружжя і/або дитини.

Встановивши відсутність винятків з загального правила, суд зобов'язаний винести рішення про відмову у відкритті провадження, а в разі, якщо справа вже була відкрита – про припинення провадження. Разом з тим, такі ухвали не є перешкодою для повторного звернення чоловіка з позовною заявою до суду про розірвання шлюбу, після того як обставини, що послужили підставою для відмови в розгляді питання про припинення шлюбу, припиняться.

На думку Верховного Суду, вагітність дружини є безумовною підставою, що виключає будь-яку можливість подальшого розгляду справи про розлучення, незалежно від того, коли настала вагітність – до або після пред'явлення позову.

Таким чином, якщо чоловік і жінка за взаємною згодою хочуть розійтися, незважаючи на вагітність, документи про це до суду подавати не варто, в іншому випадку в розгляді заяви буде відмовлено.

А що з приводу даного рішення суду думаєте ви? Дайте знати в формі для коментарів, яка розташована нижче.

Читайте також: Нова форма та зміст позовної заяви до господарського суду.

Павло Малиневський
 

Адвокат. Допомагаю людям і бізнесу захищати інтереси, зберігати активи, заробляти гроші. Зв'язатися зі мною можна через сторінку "Контакти".

 • Светлана сказав:

  Я взагалі то проти розлучення. Люди укладають шлюб, щоб прожити життя разом, виростити дітей і все інше. Але раз таке сталося, правильне рішення – дитина повинна народитися в повноцінній сім’ї й обоє батьків повинні нести відповідальність. А там можливо потім і життя у них налагодиться.

 • Мария сказав:

  На мою думку рішення суду вірне. І справедливо, що не дали чоловіку розлучення у такий важкий період для дружини. Чому відповідальність за народження і виховання дитини має лягати тільки на плечі жінки? У батька такі самі обов’язки і права, як і у матері дитини.

 • Олекс сказав:

  А якщо шлюб існує виключно фіктивно. Жінка проживає з іншим чоловіком, вирішили оформити розлучення і тут бац, а вона на 3 місяці, або має новонароджену від іншого чоловіка дитину. Що тоді?

  • Павло Малиневський сказав:

   Спробувати визнати факт батьківства за іншою особою. Як варіант…

 • Ірина сказав:

  Якщо чоловік та дружина тривалий час живуть окремо, дружина під час вагітності почала жити з іншим, а чоловік не впевнений що це він батько дитини, бо розійшлися ще до її вагітності, мають свої сім’ї, то чому держава намагається втримати такі шлюби? Якщо вагітна дружина сама подає на розлучення, та просить його дати. Навіщо відмовляти і чекати рік? Для статистики, що в Україні менше розлучень? Краще розлучення, чим жити в підвішеному стані 2 сім’ям.

 • >