4

Сплата судового збору онлайн: власний досвід і рекомендації

Хочу розповісти вам про свій досвід сплати судового збору онлайн, за допомогою офіційного веб-порталу «Судова влада України», а також запропонувати рекомендації щодо зменшення ваших ризиків, пов’язаних з використанням цього сервісу.

Справа в тому, що для підтвердження факту оплати судового збору до останнього часу я завжди подавав до суду оригінал банківської квитанції. Однак, нещодавно мені довелося відправляти позовну заяву в суботу, коли банки не працюють. Тому було вирішено здійснити платіж через сайт Судової влади України, що знаходиться за веб-адресою court.gov.ua.

Процедура виявилася простою, оскільки для здійснення проплати досить мати діючу банківську карту visa або mastercard, ну і, звичайно, кошти на ній. Заповнивши необхідні реквізити і підтвердивши виконання фінансової операції, на мій email надійшла електронна квитанція. Вказаний документ я роздрукував і долучив до позову, який направив поштою на адресу суду.

Після отримання зазначеної квитанції суд відмовив у відкритті провадження і надав час на усунення недоліків. Свою позицію він мотивував тим, що стаття 6 Закону про судовий збір передбачає перерахування збору тільки через банківські установи. Також суд послався на п.26 постанови пленуму ВССУ від 17.10.2014 №10, згідно з яким в платіжному дорученні (квитанції) зазначаються відомості про те, за розгляд якої саме позовної заяви сплачено кошти, платіжне доручення скріплюється підписом уповноваженої особи банку та відбитком печатки, подається лише в оригіналі.

Але справа в тому, що положення згаданої статті 6 Закону про судовий збір, яким встановлювався обов’язок сплати збору виключно через банківські установи було виключено з тексту закону ще в 2015 році. З цього приводу ДП «Інформаційні судові системи» Державної судової адміністрації України в листі від 27.11.2015 вказало наступне: «01.09.2015 норма про обов’язкову сплату судового збору тільки через банки була виключена. Ці зміни дозволяють використовувати більш зручні способи проплати збору, в тому числі через онлайн-системи, включаючи портал Судової влади України. У таких випадках платник здійснює переказ коштів з використанням електронного платіжного засобу. Платник має можливість отримати (роздрукувати) тільки документ, який підтверджує здійснення ним операції про безготівкове перерахування відповідної суми судового збору. Він не містить підпису і відтиску печатки банку. Крім того, процесуальне законодавство не передбачає чіткого визначення виду платіжного документа, який повинен подаватися до суду на підтвердження оплати збору. Діючі редакції процесуальних кодексів визначають лише те, що до суду подається документ про сплату судового збору. Тобто, це може бути будь-який документ, що підтверджує перерахування коштів». Копію цього листа ви можете скачати тут, а з офіційним повідомленням про введення зазначеного способу оплати можна ознайомитися за посиланням.

Виходячи з цього мені довелося направити в суд додаткові роз’яснення. Провадження у справі було відкрито, але неприємний осад залишився.

Таким чином, з метою зниження ризиків, пов’язаних зі сплатою судового збору в режимі онлайн, при зверненні до суду в документах доцільно робити спеціальне застереження, в якому обґрунтувати законність такого способу оплати, а в тих випадках, коли справа має особливо важливе значення або затягування судом розгляду спору може привести до втрати можливості стягнення майна або поставити під сумнів саму можливість виконання рішення суду, судовий збір поки має сенс платити старим перевіреним способом, через банк.

Нажмите здесь, чтобы оставить комментарий ниже 4 комментарии