4

Сплата судового збору онлайн: власний досвід і рекомендації

Хочу розповісти вам про свій досвід сплати судового збору онлайн, за допомогою офіційного веб-порталу "Судова влада України", а також запропонувати рекомендації щодо зменшення ваших ризиків, пов'язаних з використанням цього сервісу.

Справа в тому, що для підтвердження факту оплати судового збору до останнього часу я завжди подавав до суду оригінал банківської квитанції. Однак, нещодавно мені довелося відправляти позовну заяву в суботу, коли банки не працюють. Тому було вирішено здійснити платіж через сайт Судової влади України, що знаходиться за веб-адресою court.gov.ua.

Процедура виявилася простою, оскільки для здійснення проплати досить мати діючу банківську карту visa або mastercard, ну і, звичайно, кошти на ній. Заповнивши необхідні реквізити і підтвердивши виконання фінансової операції, на мій email надійшла електронна квитанція. Вказаний документ я роздрукував і долучив до позову, який направив поштою на адресу суду.

Після отримання зазначеної квитанції суд відмовив у відкритті провадження і надав час на усунення недоліків. Свою позицію він мотивував тим, що стаття 6 Закону про судовий збір передбачає перерахування збору тільки через банківські установи. Також суд послався на п.26 постанови пленуму ВССУ від 17.10.2014 №10, згідно з яким в платіжному дорученні (квитанції) зазначаються відомості про те, за розгляд якої саме позовної заяви сплачено кошти, платіжне доручення скріплюється підписом уповноваженої особи банку та відбитком печатки, подається лише в оригіналі.

Але справа в тому, що положення згаданої статті 6 Закону про судовий збір, яким встановлювався обов'язок сплати збору виключно через банківські установи було виключено з тексту закону ще в 2015 році. З цього приводу ДП "Інформаційні судові системи" Державної судової адміністрації України в листі від 27.11.2015 вказало наступне: "01.09.2015 норма про обов'язкову сплату судового збору тільки через банки була виключена. Ці зміни дозволяють використовувати більш зручні способи проплати збору, в тому числі через онлайн-системи, включаючи портал Судової влади України. У таких випадках платник здійснює переказ коштів з використанням електронного платіжного засобу. Платник має можливість отримати (роздрукувати) тільки документ, який підтверджує здійснення ним операції про безготівкове перерахування відповідної суми судового збору. Він не містить підпису і відтиску печатки банку. Крім того, процесуальне законодавство не передбачає чіткого визначення виду платіжного документа, який повинен подаватися до суду на підтвердження оплати збору. Діючі редакції процесуальних кодексів визначають лише те, що до суду подається документ про сплату судового збору. Тобто, це може бути будь-який документ, що підтверджує перерахування коштів". Копію цього листа ви можете скачати тут, а з офіційним повідомленням про введення зазначеного способу оплати можна ознайомитися за посиланням.

Виходячи з цього мені довелося направити в суд додаткові роз'яснення. Провадження у справі було відкрито, але неприємний осад залишився.

Таким чином, з метою зниження ризиків, пов'язаних зі сплатою судового збору в режимі онлайн, при зверненні до суду в документах доцільно робити спеціальне застереження, в якому обґрунтувати законність такого способу оплати, а в тих випадках, коли справа має особливо важливе значення або затягування судом розгляду спору може привести до втрати можливості стягнення майна або поставити під сумнів саму можливість виконання рішення суду, судовий збір поки має сенс платити старим перевіреним способом, через банк.

Читайте також: Порядок завірення копій документів для суду.

Павло Малиневський
 

Адвокат. Допомагаю людям і бізнесу захищати інтереси, зберігати активи, заробляти гроші. Зв'язатися зі мною можна через сторінку "Контакти".

 • Сергій сказав:

  Наче б то живемо в комп`ютерний час та й банківськи картки вже має кожний, а бюрократія чепляється за старі норми. Мені здається оплата онлайн була б дуже зручною, сам одного разу сплачував судовий збір, потрібно йти до банку стояти в черзі, а так пару клавіш натиснув і все готово. А різниця в квитанціях не така вже й велика, у випадку сплати через банк це йде заява на переказ готівки, а якщо платити з карти то платіжне доручення яке має цифровий ідентифікатор який замінює підпис і відбиток печатки.

 • Олег сказав:

  Дуже дивно, чому вам відмовили на підставі норми 2015 року. Та і взагалі я вважаю що всім державним установам давно пора переходити на надання послуг онлайн, скільки зайвої роботи можно було б уникнути.

 • Анна сказав:

  Я вже нічому не дивуюсь! Нещодавно подавала апеляційну скаргу до апеляційного господарського суду. Скаргу до провадження прийняли, проте зобов’язали надати докази зарахування в дохід Державного бюджету України судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення. І це при тому, що до апеляційної скарги було додано платіжне доручення з печаткою банку і підписом працівника банку. Я спробувала з’ясувати, як саме можна підтвердити те, що скаржником сплачено судовий збір? Помічник судді пояснила, що саме в день сплати судового збору в суді був якийсь збій системи, і тепер вони не можуть перевірити, чи зараховано до бюджету суму судового збору. Я була змушена звернутись до державного казначейства, на рахунок якого було зараховано судовий збір. Проте казначейство відмовило мені в наданні довідки для підтвердження сплати збору)))) Єдине, що я змогла зробити, це надати до суду дублікат платіжного доручення з написом на зворотній стороні «Зараховано в дохід бюджету», що був скріплений печаткою банку.
  P.S. Розгляд скарги таки розпочали, проте часу на підтвердження сплати було затрачено більше, ніж на сам розгляд скарги)))

  • Павло Малиневський сказав:

   Анна, доброго дня!
   Так, згідно Закону в суду є обов’язок перевіряти зарахування судового збору до бюджету, але процесуальне законодавство не зобовязує учасників процесу збирати і надавати на вимогу суду будь-які документи з даного приводу. Що забороняє суду безпосередньо звернутися до казначейства для підтвердження цього факту? Такі випадки свідчать лише про одне – судді свідомо затягують розгляд справи, використовуючи для цього надумані причини.

 • >